Mohu si umýt vlasy a jak často mýdlem na prádlo

Mohu si vlasy umýt mýdlem pro domácnost?Zdálo by se, že složení moderních šamponů a gelů tuto možnost kategoricky popírá.Pokud však hovoříme o „starém mýdle“, které odpovídá již zapomenutému GOST, odpověď už nebude tak jasná.

Mýdlo na prádlo: složení

Jedná se o bílou tyčinku s vůní, která není v obchodech oblíbená, ale tmavou s vůní, která zdaleka není příjemná.Tato možnost má nejvýznamnější antiseptické vlastnosti.

Podle GOST je jeho základem pouze přírodní tuk - rostlinný a živočišný tuk.Míchají se v kotlích, po roztavení roztoku se přidá soda, aby se získalo mýdlové lepidlo.Po ochlazení hmota zhoustne.Takové mýdlo bude obsahovat 40 až 70% mastných kyselin.

Při zpracování mýdlového lepidla elektrolyty bude výsledek lepší: takto se získá prémiový produkt s obsahem mastných kyselin 72–74%.

Kromě vysokého obsahu mastných kyselin obsahuje mýdlo pro praní:

 • 1–2% uhličitany sodné a draselné;
 • až 1,5% nerozpustného zbytku - nejedná se o ukazatel špatné kvality, ale o znak složení;
 • od 0,15 do 0,20% volné zásady - jedná se o velmi velké ukazatele, takže pH mýdla na praní je 11–12.To je způsobeno pozoruhodnými antibakteriálními vlastnostmi produktu a jeho obecně pozitivním účinkem na pokožku.

Co se stane, pokud u tohoto produktu umyjete prstýnky?Vlasy zřídka musí být dezinfikovány a dokonce i působením alkalických látek ztratí lesk.A tadykůže na hlavě někdy potřebuje takové „mytí hlavy“.

Výhody a nevýhody

Mýdlo nezahrnuje parfémy, prášky, barviva ani jiná syntetická aditiva.Ze všech moderních hygienických výrobků lze bezpečně označit za nejpřirozenější a nejšetrnější k životnímu prostředí.

Výhody a nevýhody produktu jsou určeny jeho složením nebo přesněji kombinací vysokého obsahu mastných kyselin a zásad.Výsledkem je, že produkt splňuje nejen svůj zamýšlený účel - odstranění nečistot, ale aktivně se používá i pro léčebné účely:

 • samozřejmě praní při praní samozřejmě nevyvolává nejlepší aroma.Zápach však zmizí, ale výsledek mytí není.Pouze tmavý pruh je tak dobrý v jednání se specifickými nečistotami: barvou, krví, stopami bylinné šťávy, inkoustem atd .;
 • lupénka, peeling, kožní vyrážky, akné - při léčbě těchto chorob je nezbytné domácí mýdlo;
 • pěna z ní slouží jako druh odpuzující látky.Suší na kůži, odstraňuje svědění z kousnutí a odpuzuje komáry;
 • jsou-li zvířata pokousána zvířaty, jsou rány omyty mýdlem na prádlo, protože to zaručuje dezinfekci rány;
 • je užitečné použít lék na plísňové kožní choroby;
 • Umývání vlasů tímto jednoduchým lékem pomáhá normalizovat acidobazickou rovnováhu pokožky hlavy a vlasů.Tato metoda však bude účinná pouze u normálních a mastných vlasů.Pokud je suchý, nedoporučuje se.

Je možné méně produktupojmenovat pouze tuto vlastnost: velké množství alkálie zaschne pokožku a vlasy, takže je zakázáno používat ji se suchou pokožkou.

V dalším videu zjistíte, zda je možné vlasy umýt mýdlem pro domácnost:

Účinek mýdla na vlasy

Princip činnosti všech detergentů je stejný: ty, které jsou součástí povrchově aktivní látky, se rozpustíznečištění a oplachování jsou od materiálu odděleny nečistotami.Povrchově aktivní látky mají extrémně komplexní složení a hlavní část tvoří mastné kyseliny.Čím více z nich, tím lépe se rozpustí barvicí pigmenty, které tvoří nejsložitější znečištění.

Takové nečistoty však nejsou na pokožce a ještě více na vlasech, což znamená, že účinnost mýdla na praní je příliš vysoká.

Existuje další výhoda: je známo, že pH pro pokožku hlavy je 5,5.Se zvýšením kyselosti se vyskytují psoriatické kožní léze, s posunem normy na alkalickou stranu, atopické.Mýdlo na praní má výraznou alkalickou reakci, která zajišťuje rychlou neutralizaci nadměrné kyselosti.Je zřejmé, že v případech, kdy pH pokožky příliš klesá, je použití produktu oprávněné a vhodné.

Prací mýdlo na mytí vlasů se používá v následujících případech:

 • Lupiny jsou formou seboroické dermatitidy.Typická kožní reakce na kyselost.Příčinou však může být nejen změna acidobazické rovnováhy, ale také aktivita hub a bakterií, k nimž dochází častěji.Antibakteriální vlastnosti mýdla mohou zničit patogenní mikroflóru, normalizovat mazové žlázy a obnovit normální kyselost pokožky.Loupání současně úplně zmizí.

To je zajímavé! Šampony TOP-6 pro lupy a plísně

Je třeba objasnit, že k praní vlasů není správně použit samotný produkt, ale roztok.Kromě toho je užitečné vyrobit masku na lupiny: mýdlo se strouhá, umísťuje do plastového sáčku nebo speciální masky a odkládá na noc.

 • Docela často je příčinou ztráty pramenů nedostatečné fungování mazových žláz a špatný krevní oběh, což vede k nedostatečné výživě cibulí.Zároveň vlasy oslabují, vysychají a rychle se odlamují a růst nových vlasů se zpomaluje.Díky alkalické reakci mýdlo na prádlo normalizuje fungování mazových žláz.Často není nutné jej používat: stačí jeden postup za 2-3 týdny.
 • ​​

 • Alkalické výrobky - od odmašťovadla po mýdlo, působí stejným způsobem na vlasovou šachtu: zvedají keratinové vločky, které tvoří horní vrstvu vlasů, a myjí pigment.Mytí vlasů domácím mýdlem je dobrý způsob, jak zesvětlit kadeře nebo omýt stín, který se vám po barvení nelíbí.Chcete-li to provést, nejprve si vlasy umyjte běžným šamponem a poté naneste na prameny mýdlový roztok, vydržte až 5 minut a opláchněte teplou vodou.

Přečtěte si také! Recenze populárních organických šamponů na vlasy - Nejlépe hodnocené

Jak si umýt vlasy

Výhody a poškození jakéhokoli kosmetického přípravku jsou často určovány ne tak jeho vlivem, jako správným používáním.To plně platí pro domácnosti.mýdlo.Vysoká alkalita zasychá vlasy a pokožku, takže i přes pozitivní účinek takového mytí je třeba dodržovat určitá bezpečnostní opatření.

 1. K promytí se používá roztok.Připravuje se následujícím způsobem: tyč se strouhá, nalije se do teplé vody a míchá se do rozpuštění.Roztok používejte jako běžný šampon.
 2. Po každém mytí a mytí hlavy několikrát v závislosti na délce kadeře je nutné vlasy důkladně opláchnout.
 3. Vzhledem k tomu, že alkalický produkt suší prameny a zbavuje je jejich přirozeného lesku, je nutné po ukončení postupu alkalickou reakci neutralizovat.Za tímto účelem se připravuje octový roztok - 1 lžíce na 1 litr vody a důkladně se propláchne oplach.Můžete použít bylinné infuze - například heřmánek.Kyselinu citronovou byste neměli používat, protože není dostatečně účinná: lesk se nevrací a zámky vypadají neupraveně.
 4. Pokud je reakce kůže skutečně zaujatá na alkalické straně a příčina poškození pokožky hlavy a vlasů je atopická, použití mýdla tento problém pouze prohloubí.Pokud se po praní objeví svědění a peeling se zesiluje, je nutné postup ukončit.

Jak často byste si měli mýt vlasy ?Záleží na řešení problému.U lupů se jako šampon používá mýdlové řešení, to znamená 2–3krátza týden, dokud se pokožka nezotaví a lupy nezmizí.Kurz se opakuje podle potřeby.Při slabém růstu pramenů stačí mýdlo používat jednou za 2-3 týdny.

Je možné si umýt vlasy a jak často s mýdlem pro domácnost, záleží na typu vlasů a kůže, jakož i na povaze problémů.S mastnou seborrhea bude tento nástroj velmi účinný, ale se suchými vlasy ho nemůžete použít.

Viz také:Zajímavá fakta o výhodách mýdla na prádlo (video)