Zesílení a ztmavnutí vlasů: několik jednoduchých metod

Móda pro blondýnky trvá.Ale pokud se nejedná o bělení kadeře, ale pouze o získání jiného stínu, pak touha po ztmavnutí vlasů není méně běžná.Tmavší odstín stejné barvy dává vlasům větší jas a dokonce i kadeře vypadají silnější.

Pigmentace vlasů

Barva vlasů závisí na poměru dvou barevných pigmentů: eumelaninu a feomelaninu.Melanin je tmavý, jeho molekuly tvoří granule.Theomelanin má načervenlou barvu a je rovnoměrně - difuzně distribuován.

Pigment se nachází v kůře vlasů.Pokud množství jednoho nebo druhého pigmentu určuje barvu vlasů, pak je intenzitou množství vzduchu, kterým je melanin "zředěn".Rozlišují se tyto přírodní tóny:

 • bruneta - černé nebo tmavě hnědé vlasy.V tomto případě je produkováno velké množství eumelaninu a velmi malé množství feomelaninu.Barva černých vlasů je dominantním prvkem, a proto je nejčastější;
 • hnědá - odstín vlasů se liší od kaštanu až po tmavě blond.Druhá nejběžnější barva.Kortikální vrstva stále obsahuje velké množství eumelaninu, ale feomelanin je produkován docela dobře;
 • světle hnědé - šedavé, načervenalé, nažloutlé odstíny vlasů.Eumelanin a phomeomelanin jsou v přibližně stejných poměrech.Množství samotného pigmentu je však ve srovnání s černými nebo hnědými vlasy nižší;
 • červená - vyrábí se převážně feomelanin, který dává kadeře všechny odstíny od mědi pozlatá červená.Červená je extrémně vzácná - 2% lidí, protože se objevuje pouze tehdy, jsou-li zděděny 2 recesivní alely, což se stává zřídka;
 • blond - lehké kadeře s popelavým nebo nažloutlým nádechem.Eumelanin se prakticky nevyrábí, pheomelanin je přítomen v malém množství.

Rovněž se vyskytují úplně bělené vlasy.V tomto případě je pigmentace narušena.Totéž se stane, když šedne.

Umělé barvení

Poměr pigmentů je určen dědičností a nelze jej změnit.Vlasy však mohou být uměle stmaveny.Podstata tohoto procesu je stejná.Vlivem silného oxidačního činidla ztrácí kortikální vrstva vlasů hustotu a uvolňuje se.V tomto případě můžete umýt přírodní pimento - proces zabarvení pramenů a do vlasů můžete zavést umělý pigment jakékoli barvy.

Barvivo na vlasy působí tímto způsobem a pro získání čirého stínu je nutné předchozí bělení.Přírodní prostředky však mohou udělat totéž.Rozdíl je v tom, že bez předběžného odbarvení nelze tón radikálně změnit.Kromě toho, pokud kortikální vrstva zůstává relativně hustá, může do ní proniknout pouze malé množství pigmentu.

Informace o barvení viz tento článek.

Káva a čaj

Nejedná se pouze o chutné a zdravé stimulační nápoje, ale také o nádherné přírodní barvy.Pokudje vyžadována hnědá barva, použijte čaj, je-li tmavší, pak kávu.Princip barvení je u obou produktů stejný.

 1. Uvařte čaj - 5–6 polévkových lžic nebo kávy - obvykle méně, se sklenicí vody.
 2. Po varu se směs vaří po dobu 20 minut a poté se ochladí.
 3. Vlasy se promyjí běžným šamponem a do oplachové vody se přidá barvicí směs.
 4. Pokud je vyžadováno intenzivnější zbarvení, vařená hmota se rozdělí po vlasech a udržuje se po dobu asi 20 minut, a poté se omyje teplou vodou.Během zákroku je vhodné zabalit hlavu teplým ručníkem.

Takovéto zabarvení nezpůsobí radikální změny.Ale po celou dobu, kdy se máchání vypláchne čajem nebo kávou, bude přítomen tmavý stín.

Vlašské ořechy

Oloup ořechů není skořápka, nýbrž zelená slupka, která obsahuje velké množství jodu a dalších barviv, které poskytují přetrvávající tmavou barvu.Doma není nic jednoduššího než použití tohoto přírodního barviva.

Pro postup jsou nezbytné mladé zelené ořechy.Množství závisí na délce kadeře.

 1. Několik ořechů se loupe a umístí do mísy se zelenou kůrou.
 2. Nalijte vroucí vodu - maticí a nechte vyluhovat po dobu 25 minut.
 3. Infuze se ochladí a filtruje.Po mytí vlasů jsou prameny důkladně zvlhčeny odvarem, bodnuty a nasazeny na polymethylenovou čepičku.Můžete zabalit hlavu do ručníku.
 4. Po 30 minutách se kadeře propláchnou teplou vodou.

Kromě skutečnosti, že stín je jasný a intenzivní, trvá déle než 3 týdny.

Šalvěj

Infuze této byliny se dobře vyrovnává s barvením rovnoměrně šedivých vlasů.Aby bylo dosaženo stabilního výsledku, musí být postup opakován 1-2krát týdně.

 1. 1.2 se sklenice rostlinného materiálu nalije vroucí vodou - sklenicí.
 2. Vařte vývar po dobu 10 minut.
 3. Vývar je ochlazován a filtrován a poté použit jako oplachovací prostředek.
 4. ​​
 5. K dosažení intenzivnějšího tónu se doporučuje udržovat vývar na kadeře po dobu 20 minut a poté opláchnout termální vodou.

Tipy, jak ztmavnout vlasy bez použití chemických barviv:

Barvení hennou a bazou

Toto je nejoblíbenější způsob barvení bez barviva.Předpokládá se, že henna dává vlasům červený odstín.To však závisí jednak na retenčním čase na vlasech, a jednak na možných přísadách.

 • Klasická verze je směsí 1 podílu henny a 2 podílů basy.Poskytuje vynikající tmavý tón, bohatý na odstíny.
 • Pokud se k hennému prášku přidá silná káva, získá se velmi čistá tmavě hnědá barva bez načervenalé barvy.
 • Henna, vařená silným čajem, obarví prameny světlejším tónem nažloutlým nádechem.
 • Doplněk kakaa - několik lžiček, poskytne kadeřům ušlechtilý odstín „mahagon“.
 • Skořice se přidává, když se chtějí zbavit zrzka.Skořice poskytuje tmavý zlatý tón.
 • V případě čokoládového tónu se henna vaří infúzí rakytníku: 100 g na 2,5 šálku vody.Rakytník se vaří půl hodiny a potom se tento vývar přidá k hennému prášku.

Postup je stejný pro jakoukoli směs.

 1. Správné množství henny se vaří horkou vodou.Můžete použít silnou kávu nebo čaj.
 2. Myjí si vlasy obvyklým způsobem, suší je.
 3. Jakmile se směs ochladí na příjemnou teplotu, henna se aplikuje na zámky vlhkých vlasů.
 4. Hlava je pokryta plastovým víčkem zabaleným do teplého ručníku.Udržují směs v závislosti na požadovaném výsledku: pokud potřebujete pouze světlý tón a počáteční barva je světlá, stačí 20–30 minut.Chcete-li zabarvit tmavé kadeře, bude to trvat nejméně 40–50 minut.

Směs se poté promyje velkým množstvím teplé vody.

To je důležité vědět! 5 tipů na barvení vlasů henou

Dubová kůra

Rostlinná kůra obsahuje mnoho taninů, které se zvyšujípevnost a pružnost vlasů.Kromě toho existují barvicí pigmenty.

 1. 1 balíček kůry se vaří vroucí vodou.
 2. Zabalte nádobu vývarem teplou utěrkou a trvejte na ní alespoň 40 minut.Výsledný produkt se používá jako oplachovací prostředek.

Dubová kůra poskytuje krásný kaštanový tón.Drží to až 2 týdny.

Viz také možnost s cibulovou kůrou.

Ocet a sojová omáčka

Docela neobvyklá kombinace však dává kadeřům požadovaný tmavý tón.Produkt je nutné používat před důležitým vzhledem, protože ocet a omáčka mají charakteristikusilný zápach, který potřebuje čas na počasí.

 1. Smíchejte půl sklenky stolního octa a sojové omáčky.
 2. Získané kadeře se po promytí promývají oplachováním.
 3. Po několika minutách se vlasy důkladně omyjí teplou vodou.

V mnoha ohledech jsou vlasy vizuálně tlustší a tmavší.Různá domácí barviva samozřejmě nedávají takový trvalý účinek jako barva, ale je mnohem bezpečnější a jejich použití činí prameny silnější a pružnější.

Viz také:zázračný lék, který pomůže vytvořit vlasy hustší a silnější (video)

Tipy od čtenářů! Prvních 20 tónovaných šamponů je bezpečná alternativa k amoniakovým barvivům.