Jak Napsat Spojovník – Na České Klávesnici
Vítáme vás u našeho dnešního článku o tom, jak napsat spojovník na české klávesnici. Pokud potřebujete psát texty v češtině, rozhodně je to téma, které by vás mělo zajímat. Spojovník v češtině patří k nejčastěji používaným diakritickým znaménkům a správné jeho vložení do textu výrazně zlepší jeho čitelnost a porozumění. Jak ale spojovník napsat na české klávesnici? Na tuto otázku vám rádi odpovíme v následujících řádcích. Pokud tedy chcete zlepšit své psaní v češtině a s větší jistotou používat diakritická znaménka, neváhejte a čtěte dál.
Jak Napsat Spojovník – Na České Klávesnici
Každý kdo pracuje s českou klávesnicí ví, že tam je několik tlačítek, které se od zahraničních klávesnic, jakou je například anglická, liší. Jedním z těchto tlačítek je také spojovník, který se dá na české klávesnici napsat trochu jinak, než na té anglické. Co s tím ale dělat, když si potřebujeme napsat slovo, kde je spojovník potřeba? A jak ho napsat rychle a efektivně?
Jak napsat spojovník na klávesnici?
Při psaní na české klávesnici můžeme spojovník napsat několika různými způsoby. Nejznámější způsob je použití klávesy (-), která se nachází v horní řadě klávesnice pod klávesou nula.
Další možností, jak napsat spojovník, je použití kombinace kláves Alt Gr + W, která vyvolá znak „~“. Tento znak pak můžete přehodit na spojovník stiskem klávesy „-“ na klávesnici.
Pokud pracujete na počítači s Mac OS, máte na klávesnici klávesu Option + -.
Jak správně používat spojovník
Spojovník nám slouží v češtině jako spojovací prvek mezi slovy nebo mezi názvy. Spojuje dva významové celky, například slova typu „kniha-pátek“ nebo názvy typu „Amerika-Kanada“. Spojující předložka „a“ se tak může v textu zkrátit na „-“.
Používejte spojovník i v dalších případech, kdy potřebujete spojit dva slovní nebo názvoslovné celky, například v případě kombinací slov typu „bio-film“, „železo-kov“, atd.
Dobrým pravidlem je upravit text tak, aby slova, která spojíme spojovníkem, měla stejný významový význam. Tak prokážeme respekt vůči gramatice a zefektivníme čtenost textu.
Koncovky slov a spojovníky
Při psaní s přítomnými slovy jako například příčestí nebo příslovci, mohou mít slova různé významy a někdy nebudou potřebovat spojovník, aby byly srozumitelné. Například „stále tečoucí řeka“ oproti „stále-tečoucí řeka“.
Zpravidla se slovní spojení spojují spojovníkem tehdy, jsou-li spojovní a druhý slovní článek neodlučitelný, například „mnohaletý“, „mnohahodinová“, atd.
Spojovník v emailových adresách
Další často kladenou otázkou je, jak vkládat spojovník do emailových adres, kde sice platí stejné pravidlo jako při psaní slov, nicméně je nutné mít na paměti, když píšete email, že klávesa (-) se používá v adrese jako oddělení, nikoliv jako samotný znak.
Pokud tedy potřebujete mít spojovník v adrese, je lepší použít spojovník kratší, než klávesový (-), například podtržítko (_), nebo využít kombinaci kláves Alt Gr + W popsané v úvodu.
Závěr
Používání spojovníků není nic náročného, nicméně je důležité pamatovat si pravidla a platit respekt spisovné češtině. Pokud budete dodržovat gramatická pravidla, Váš text bude čitelnější a výstižnější. Pokud pak budete dodržovat pravidla při psaní emailových adres a využijete naše rady pro rychlejší zápis na české klávesnici, budete určitě produktivnější a efektivnější.
Často Kladené Otázky
Jak napsat spojovník na české klávesnici?
Pro napsání spojovníku na české klávesnici stiskněte klávesy „Alt“ a „Hyphen“ současně. Spojevník se nachází na stejné klávese jako podtržítko.
Co je rozdíl mezi spojovníkem a pomlčkou na české klávesnici?
Spojovník a pomlčka na české klávesnici jsou dva různé znaky. Spojevník je kratší a slouží k oddělení slov v textu, zatímco pomlčka je delší a používá se v různých situacích, například při tvorbě spojového rodinného jména nebo v případě výrazného řečnického zlomu.