Vliv zeměpisné šířky na srážky
Vliv zeměpisné šířky na srážky je velmi důležitý faktor ovlivňující podnebí naší planety. V tomto článku si popíšeme, jaké jsou rozdíly v srážkových úhrnech mezi různými zeměpisnými šířkami, jakým způsobem tyto rozdíly vznikají a jaký to má vliv na ekosystémy daných oblastí. Pokud Vás tedy zajímá téma klimatu, srážek a ochrany přírody, určitě byste si měli tento článek přečíst.
Zeměpisná šířka je jedním z faktorů, který může ovlivnit množství srážek na určitém území. Vliv šířky na srážky je však poměrně složitý a záleží na mnoha faktorech, jako jsou další klimatické podmínky, geografické umístění a další. V tomto článku se budeme věnovat tomu, jak zeměpisná šířka ovlivňuje srážky, od toho, jak se s ní záznam neliší, až po to, jaké jsou rozdíly v množství srážek na různých zeměpisných šířkách.
Co je zeměpisná šířka?
Zeměpisná šířka je měřena od rovníku a dělí Zemi na severní a jižní polokouli. Rovník má zeměpisnou šířku 0 stupňů. Zeměpisná šířka se měří stupni a může se pohybovat mezi 90 stupni severní šířky a 90 stupni jižní šířky. Čím dále se budeme pohybovat od rovníku, tím více se snižuje sluneční energie, kterou dané území dostává, a tím se mění i klima daného území. Z toho plyne, že zeměpisná šířka může ovlivnit množství srážek, které dané území dostává.
Jak šířka ovlivňuje množství srážek?
Zeměpisná šířka může ovlivnit množství srážek vlivem své polohy vůči slunci a hlavním atmosférickým pohybům. V blízkosti rovníku slunce svítí přímo dolů, takže tam dochází k silnému zahřátí a vycházejí ryze tropické podmínky. V těchto podmínkách se vyskytují intenzivní srážky. Jak se vzdalujeme jak od rovníku, slunce svítí na zem pod úhlem, což způsobuje, že dochází k menšímu zahřátí a menšímu množství srážek.
Rozdíly v množství srážek jsou patrné především mezi tropickými oblastmi a oblastmi, kde panují podnebí mírného pásu a subpolárního pásu. V tropických oblastech srážky dosahují až tisíců milimetrů ročně, zatímco v oblastech mírného pásu se může množství srážek pohybovat kolem 500 mm ročně a v subpolárních oblastech dokonce pod 200 mm ročně.
Jak se zeměpisná šířka zaznamenává v srážkových datech?
Pro získání dat o srážkách se obvykle používají srážkoměrná zařízení, která měří množství srážek v milimetrech. Pokud se však zaměříme na data o srážkách v různých oblastech, musíme mít na paměti, že množství srážek může být ovlivněno i jinými faktory, než je pouze zeměpisná šířka.
Z tohoto důvodu se data o srážkách musí brát v kontextu s dalšími klimatickými faktory, jako jsou denní teploty, východ slunce, rychlost větru a další. Například oblast s vysokým množstvím srážek může mít velice vysokou relativní vlhkost, což zase může ovlivnit kvalitu srážek. Proto se srážková data musí vždy brát v kontextu s dalšími klimatickými podmínkami dané oblasti.
Kde jsou největší rozdíly v množství srážek na zeměpisné šířce?
Jak jsme již zmínili, rozdíly v množství srážek jsou největší mezi tropickými oblastmi a mírným pásu. Například v Amazonské džungli, která se nachází v blízkosti rovníku, jsou srážky velice časté a silné. Na druhé straně v oblasti jihozápadních Spojených států, která se nachází v mírném pásu, jsou srážky poměrně řídké a někdy mohou dokonce chybět po celé měsíce.
Dalšími faktory, které mohou ovlivnit množství srážek na různých zeměpisných šířkách, jsou geografické podmínky, jako jsou nadmořská výška, okolní hory a oceány. Například v Andách, i když se nachází na zeměpisné šířce v mírném pásmu, jsou srážky velice silné kvůli větrům od Tichomořského oceánu, které udeří na hory a způsobí adiabatický ochlazování.
Závěr
Zeměpisná šířka může ovlivnit množství srážek, které dané území dostává, vzhledem k rozdílné intenzitě slunečního záření pod úhlem, kterým vstupuje na Zemi a hlavním atmosférickým pohybům. Vliv šířky na srážky je však složitý a může být ovlivněn mnoha faktory. Je tedy důležité brát srážková data v kontextu s dalšími klimatickými podmínkami a používat několik různých měřících metod pro získání co nejpřesnějších dat.
Často Kladené Otázky
Jak vliv má zeměpisná šířka na srážky v České republice?
Zeměpisná šířka hraje významnou roli při formování klimatu v dané oblasti. V České republice se nachází v oblasti mírného podnebného pásma, což znamená, že na srážky mívají největší vliv západní proudy a výskyty cyklon. V oblasti Čech je zejména příhon směřujících od severozápadu a v oblasti Moravy je to směr z jihozápadu.
Jsou srážky v České republice rovnoměrně rozloženy po celém území, nebo jsou určitá území více postižena suchem nebo naopak záplavami?
Srážkové poměry se výrazně liší v různých částech České republiky. Například na jihu Moravy je podprůměrná srážková činnost a oblasti kolem Drahanské vrchoviny jsou převážně sušší. Naopak v oblastech na západě, například v Krušných horách a v Českém středohoří, jsou srážky vyšší. Stejně tak jsou více postižena údolí některých velkých řek jako například Vltavy, Labe nebo Moravy, kdy hrozí záplavy.